Choć uszczelki są niepozorne, zazwyczaj posiadają niewielkie rozmiary i, przeważnie, nieskomplikowany kształt znalazły szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach przemysłu. Dzięki dobrej ściśliwości materiału stanowią doskonałą barierę dla przenikalności cieczy, gazów, dźwięków i ciepła. By jednak uszczelka spełniła swoją rolę, powinna mieć rozmiary i kształt dopasowane idealnie do uszczelnianych elementów, powinna być wykonana z materiału dobrej jakości i zgodnie ze sztuką. Co to właściwie oznacza?

Rodzajów uszczelek jest bardzo dużo. Jedne powstają w wyniku wykrawania z gumowych płyt, inne w procesie prasowalniczym, jeszcze inne otrzymuje się dzięki metodzie natryskowej. W zależności od rodzaju uszczelki producent stosuje metodę, która zagwarantuje otrzymanie produktu o określonych właściwościach i ilościach. Niektórzy producenci wytwarzają uszczelki niestandardowe, powstające na zamówienie klienta. Tu bardzo ważnym elementem jest stworzenie dokładnego projektu, a następnie narzędzia, które umożliwi otrzymanie uszczelki  np. o pożądanym kształcie.  Drugim kryterium decydującym o dobrej jakości uszczelki jest dobranie właściwego rodzaju materiału do rodzaju uszczelki i warunków pracy. Uszczelki wytwarza się z różnych mieszanek powstałych na bazie kauczuku, które charakteryzują się różnymi właściwościami. I tak jedne są odporne na działanie kwasów i ługów, inne na działanie oleju, jeszcze inne są odporne na działanie wysokich temperatur. Kolejne kryterium to obróbka końcowa, w efekcie której powstaje produkt o pożądanych właściwościach. Ostatnim etapem, który powinien wdrożyć każdy producent wyrobów gumowych jest kontrola jakości. Podczas produkcji elementów z gumy mogą się zdarzyć zmiany grubości, niedoczyszczenia, pęknięcia – wady, które powodują bezużyteczność produktu. Kontrola jakości, polegająca na sprawdzeniu m.in. wymiarów, obecności wyszczerbień pozwala wyeliminować produkty z wadami i dostarczać klientom pełnowartościowe uszczelki.

Mała, niepozorna i gumowa, a wymaga tyle zachodu. Biorąc jednak pod uwagę rolę jaką pełni, warto poświęcić uwagę i czas, by dostarczyć klientom produkt wysokiej jakości i zagwarantować bezpieczeństwo maszynom i ludziom.