Spawanie jest czynnością, przed którą wielu się wzdryga. W rzeczywistości nie jest to nic strasznego. Polega ono na połączeniu dwóch elementów za pomocą bardzo wysokiej temperatury. Wykorzystuje się do tego łuk spawalniczy. Jest to urządzenie, które rozgrzewa się i można nim odpowiednio podgrzać łączone elementy. Tak naprawdę, podgrzewany przedmiot trzeba doprowadzić do stopienia. Najczęściej spawa się materiały metalowe, takie jak aluminium lub różne tworzywa sztuczne. Można w ten sposób coś naprawić lub stworzyć całkowicie nowy przedmiot – na przykład stelaż na hamak.

Jakie są wymogi BHP, które trzeba spełnić podczas spawania?

Ze względu na to, że przy spawaniu mamy do czynienia z bardzo wysoką temperaturą oraz ze świeżo stopionym tworzywem, należy zachować szczególną ostrożność. Czynność ta ma ściśle określone zasady BHP, które powinno się przestrzegać nie tylko na budowie i w miejscu publicznym, ale także w domowym zaciszu. Najważniejsze jest to, aby podczas spawania być oddalonym od innych ludzi i łatwopalnych rzeczy i płynów. Na pewno trzeba to robić z daleka od benzyny, która mogłaby najzwyczajniej w świecie wybuchnąć lub się zapalić, co bezpośrednio doprowadziłoby do pożaru. Powinno się również być zapoznanym ze ścieżką ewakuacyjną. Spawacz musi być też dobrze ochroniony specjalnym strojem i mieć zasłoniętą twarz i oczy. Warto też zadbać o maseczkę na twarz i słuchawki wygłuszające.

Czy spawanie jest ekologiczne?

Podczas wykonywania takich czynności jak spawanie, często przychodzi zastanowienie, czy to, aby na pewno nie szkodzi środowisku? W zasadzie ciężko byłoby określić spawalnictwo jako coś szkodliwego, ale na pewno, przez to na świat wydostają się różne szkodliwe substancje. Powstają nawet spawarki ekologiczne. Są one stworzone z odnawialnych materiałów, wykorzystywanych w małej ilości. Nie wytwarzają też takiej ilości hałasu ani nie wydobywają z siebie szkodliwych substancji lub oparów. Takie urządzenie ma nazwę: spawarka inwertorowa i jest świetnym, ekologicznym rozwiązaniem. To właśnie na tę opcję decyduje się większość firm, które oferują usługę spawania.