Każdy z nas słyszał określenie „mocny jak stal”. Nie wzięło się ono znikąd – stal jest faktycznie materiałem bardzo wytrzymałym i odpornym na większość działających sił. Te pożądane właściwości zadecydowały o szerokim wykorzystaniu stali w przemyśle – nie ma maszyny i urządzenia, w której nie znajdziemy elementów stalowych. Zarówno części maszyn jak i narzędzia bardzo często pracują w trudnych warunkach – wilgotnych, gdzie występują szybkie zmiany temperatury, w środowiskach kwaśnych. Duże siły tarcia, korozja i zanieczyszczenia osiadające na powierzchni powodują zmniejszenie trwałości elementów, dlatego by przedłużyć ich żywotność i żywotność całego urządzenia oraz zapewnić jego płynną pracę stosuje się gumowanie.
Na czym polega gumowanie elementów przemysłowych?
Gumowanie polega na nałożeniu na konkretnej części maszyny gumowej powłoki powstałej z mieszanek na bazie kauczuku (naturalnego NR, silikonowego VMQ/MVQ, etylenowo-propylenowego EPDM), która charakteryzuje się m.in. trudnopalnością, trudnościeralnością, odporną na działanie temperatury do 250ºC. Najczęściej wykorzystywaną metodą nakładania gumy jest bandażowanie, wulkanizacja w autoklawach i wulkanizacja w formach wielkogabarytowych. Każda z nich umożliwia otrzymanie produktu (rolki gumowane, bębny gumowane), o wysokim standardzie jakościowym, o idealnym dopasowaniu powłoki do elementu, który charakteryzuje się wysoką odpornością na ścieranie i trwałością. Wiele przedsiębiorstw oferujących usługę gumowania wykonuje też regenerację tzn. klient dostarcza zużyte rolki metalowo-gumowe, a wykonawca wulkanizuje je do wymiarów nominalnych (najpierw następuje dokładna ocena pod kątem ich zużycia, następnie solidne oczyszczenie i wysuszenie elementu, nałożenie na niego gumy, wypełnieniem obrzeży gumą w płynie), przywracając im w ten sposób funkcjonalność. Ponowne gumowanie rolek pozwala właścicielowi maszyny zaoszczędzić koszty.
Rolki napędowe gumowane czy rolka transportowa gumowana to elementy m.in. przenośników transportowych wykorzystywanych w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym, w halach przemysłowych, hutach, kamieniołomach. Rolki wymagające powłoki ochronnej są różnych typów, posiadają różne rozmiary – długości i średnice, a dodatkowo w niektórych przypadkach charakter pracy wymaga nacięć na gumie wzorów – znalezienie wykonawcy gumowania nie stanowi problemu.
Gumowanie elementów przemysłowych ma całe mnóstwo zalet. Wiedzą o tym właściciele maszyn m.in. transportujących, które dzięki gumowanym elementom pracują w sposób ciągły i wydajny.