Myśląc o domowej instalacji fotowoltaicznej wiele osób w pierwszej kolejności skupia się na panelach będących najbardziej widoczną częścią systemu. Jednak one same na niewiele się zdadzą jeśli nie będzie do nich podłączone urządzenie zwane falownikiem. Warto więc już teraz znać odpowiedzi na kilka kluczowych pytań jego dotyczących. Jak działa falownik fotowoltaiczny? Jak właściwie dobrać jego parametry? O czym nie można zapomnieć przy wyborze tego produktu? Przeczytaj poniższy tekst a wszystkiego się dowiesz.
Czym jest falownik?
Zanim podejmiemy kwestię: jaki falownik do fotowoltaiki wybrać, zastanówmy się czym w ogóle ten przedmiot jest. Falownik, niekiedy zwany również inwerterem, jest nowoczesnym sprzętem dzięki któremu możliwa jest bezproblemowa zmiana stałego prądu DC na zmienny prąd o częstotliwości i napięciu które może mieć regulowaną wartość. Dzięki temu urządzenie może działać w oparciu o szczegółowe określone parametry techniczne.
Wiedząc do czego służy falownik w fotowoltaice warto również wspomnieć, że sprzęty te pod kątem sposobu zasilania dzielą się na cztery typy. Pierwszym z nich są urządzenia jednofazowe, drugim – trójfazowe, zaś kolejne to falowniki napięcia i prądu.
Falownik (inaczej inwerter) to urządzenie pozwalające na zmianę prądu stałego (DC) w prąd zmienny o regulowanej wartości napięcia i częstotliwości. Pozwala tym samym na sprawną pracę maszyn, która powinna współdziałać z dokładnie sprecyzowanymi parametrami. Ze względu na sposób zasilania można wyróżnić 4 rodzaje inwerterów:
Fotowoltaika jaki falownik wybrać
Przejdźmy teraz do najbardziej interesującej nas sprawy czyli pytania: fotowoltaika jaki falownik? W pierwszej kolejności musimy się zastanowić nad jego typem. Najbardziej popularne są obecnie stringowe falowniki zwane też szeregowymi. Sprawdzają się one przy instalacjach o mocy maksymalnej wynoszącej do 50 kW. Dzięki nim możliwe jest połączenie wszystkich paneli wchodzących w skład systemu które w ten sposób razem dostarczają energię do systemu centralnego. Ich niewątpliwymi plusami są także optymalna cena i bezproblemowa wymiana w przypadku uszkodzenia. A jak działa falownik do fotowoltaiki określany jako mikroinwerter? Taki sprzęt podłącza się osobno do każdego pojedynczego modułu mającego moc nie większą niż 400 W. Dzięki temu pozbywamy się problemu wiążącego się z ryzykiem zacienienia paneli fotowoltaicznych.
No dobrze, ale jakiej mocy falownik do fotowoltaiki warto posiadać? Wartość tę dobiera się do wartości stałego prądu wytwarzanego przez panele. Gdy więc decydujesz się na instalację generującą moc 6 kW, wtedy moc falownika powinna wynosić ok. 6 000 W. Jest to tak zwany współczynnik 1. Oczywiście tworzone są także modele o współczynnikach wyższych, jednak nie zaleca się używania tych których ten parametr wynosi więcej niż 1,55.
Oczywiście nie bez znaczenia jest także to, jakiej firmy falownik wybierzemy. Marek dostępnych na rynku jest tu całkiem sporo. Do najpopularniejszych z nich zaliczane są między innymi Huawei, Sungrow, SMA, Solis, SolarEdge czy Power Electronics. Każda z nich posiada spore doświadczenie i szeroką gamę dostępnych urządzeń które można precyzyjnie do swoich potrzeb.
Bez odpowiedzi pozostało jeszcze pytanie: fotowoltaika falownik jednofazowy czy trójfazowy? W instalacjach solarnych mających moc poniżej 3 kW najpopularniejszym modelem są falowniki jednofazowe będące lepsze zarówno ze względów fizykalnych, jak i ekonomicznych. Jeśli natomiast system posiada moc większą niż 3,68 kW, wtedy wymogiem jest zastosowanie urządzenia trójfazowego.