Nie ulega wątpliwości, że odpowiednie ubranie do pracy to podstawa, aby zapewnić pracownikowi komfort oraz bezpieczeństwo. Określenia odzież robocza i ochronna bywają używane zamiennie. Być może jednak zastanawiasz się, czy jest tym samym, a jeżeli nie, to jakie są między nimi różnice? Dowiedz się tego z naszego artykułu!
Czym jest odzież robocza?
Każdy pracodawca zobowiązany jest do zapewnienia swoim pracownikom odpowiedniego obuwia oraz odzieży – elementy te powinny być w pełni dostosowane do pełnionych przez niego obowiązków. Poszczególne elementy stroju uzależnione są gównie od specyfiki pracy oraz warunków, w jakich jest wykonywana – zazwyczaj powinna ona być wydana na miejscu pracy przez pracodawcę. Ma to miejsce wtedy, jeżeli odzież własna pracownika mogłaby ulec zabrudzeniu lub zniszczeniu – na przykład mechanicznemu lub też pod wpływem stosowania środków chemicznych czy obsługi maszyn. Jeżeli istnieje ryzyko zniszczenia własnych ubrań, pracownik nie może w nich pracować. Najważniejszym zadaniem odzieży roboczej jest więc ochrona przed zniszczeniem czy zabrudzeniem własnej odzieży. Prawo jednak nie mówi nic o tym, czy powinno to być ubranie nowe czy używane – w drugim przypadku powinno ono być odpowiednio przygotowane przed wręczeniem pracownikowi, może to wymagać między innymi pranie chemiczne. Co zalicza się do podstawowej odzieży roboczej? Pojedyncze elementy garderoby takie jak fartuchy, koszulki, koszule, spodnie, płaszcze, bluzy, kamizeli, czapki, rękawiczki czy obuwie. Niekiedy jest to również odzież jednorazowa.
Odzież ochronna – co warto o niej wiedzieć?
Czy odzież ochronna i robocza jest tym samym? Oczywiście, że nie – tych słów nie powinno się używać jako synonimów. Odzież robocza służy głównie ochronie przed zabrudzeniem i zniszczeniem, natomiast ochronna ma za zadanie zabezpieczyć pracownika przed potencjalnym zagrożeniem związanym z wykonywaną przez niego pracą. Dotyczy to zagrożeń chemicznych, mechanicznych oraz termicznych. Może dotyczyć też czynników atmosferycznych. Ich zadaniem jest zapewnienie pracownikom bezpieczeństwa przed potencjalnymi urazami ciała. Niekiedy bez tego rodzaju ubrań niemożliwe jest wykonywanie danego rodzaju pracy, ponieważ narażałoby to pracownika na utratę zdrowia, a nawet życia. Co wchodzi w zakres odzieży ochronnej? Na przykład elementy takie jak kaski, ochraniacze, gogle, okulary, maski czy rękawice ochronne. To tak zwane środki ochrony indywidualnej, które chronią pracowników przed potencjalnymi zagrożeniami.