Spawanie jest bez wątpienia jedną z umiejętności, którą wielu z nas chciałoby opanować. Jeśli więc na poważnie chcesz wziąć się za naukę spawania, to nie obędziesz się bez własnego sprzętu. Nikt jednak nie chce wydawać majątku – szczególnie na samym początku, gdy nie ma pewności, że to coś dla niego. Na szczęście w tym artykule znajdziesz kilka porad, jak tanio rozpocząć przygodę ze spawarką.
Spawarka dla początkującego – nie potrzebujesz najmocniejszych modeli!
Udając się do sklepu po spawarkę, możesz poczuć się nieco przytłoczony. Mnóstwo modeli o różnych mocach, wykonanych przez różnych producentów, a także wykonane w odmiennych technologiach. Z pewnością sprzedawcy będą się starali zwrócić Twoją uwagę na któryś z droższych modeli, argumentując, że oferują spory zapas mocy. Jeśli zdecydujesz się na spawarkę inwerterową, to moc 200 A powinna być wystarczająca. Nie warto za bardzo oszczędzać i sięgać po modele 130 A, które niekoniecznie sprawdzą się przy łączeniu solidniejszych materiałów, a oszczędność przy ich wyborze jest na tyle niewielka, że nie kompensuje dużo mniejszych możliwości. Z kolei moce powyżej 200 A są kierowane głównie do użytkowników profesjonalnych, którzy stosują je z przemysłowych zastosowaniach – i jest bardzo prawdopodobne, że przez bardzo długi czas nie będziesz potrzebować ich potencjału. Nie daj się więc naciągnąć na produkt, którego nie wykorzystasz w pełni, ale z drugiej strony w pogoni za oszczędnościami nie wybierz produktu o bardzo ograniczonej funkcjonalności.
Jaka technologia? Mig? Inwertorowa? Tig?
Jedną z najpopularniejszych technologii wykorzystywanych w spawarkach jest Mig. Spawanie odbywa się w osłonie gazów obojętnych lub aktywnych. Obecność gazów osłonowych pozwala na uniknięcie utleniania, co poprawia trwałość i wytrzymałość spawu, a także pozwala na dłużej opierać się korozji. Jest ona nieco bardziej skomplikowanej budowy, gdyż oprócz spawarki, należy również nosić ze sobą butlę z gazem. Są za to łatwe w obsłudze, dlatego często poleca się je początkującym. Inną popularną technologią, jest spawarka inwerterowa. Jej zdecydowaną zaletą jest łatwość w przenoszeniu – sporo modeli jest bardzo kompaktowej budowy i waży zaledwie kilka kilogramów. Osłoną łuku nie jest gaz z butli, ale produkty wydzielane podczas topienia się otuliny elektrody. Koniecznie jednak spaw należy oczyścić z osiadającego na nim żużla. Pozwalającą na największą dokładność podczas prac technologię TIG cechuje nietopliwa elektroda i obecność gazów obojętnych. Jest ona jednak niepolecana początkującym, z uwagi na konieczność opanowania choćby podstaw Mig.